×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

anti-agingowy

Drukuj
WARIANTY

anti-ageingowy

WYMOWA

[anti-ejdżingowy] a. [anty-ejdżingowy] [w momencie publikacji hasła redaktorzy zaobserwowali, że współcześni Polacy wypowiadają to słowo na obydwa sposoby, 8.10.2020 r.)

DEFINICJA

Anti-agingowy znaczy to samo co anti-ageing I.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Departament Medyczny Uniwersytetu na Florydzie prowadzi na zlecenie National Health Institute naukowe projekty badawcze nad różnymi terapiami (w tym także nad terapiami anti-ageingowymi). (Źródło).Zastrzyk Młodości to zabieg anti-agingowy wykorzystujący właściwości kwasu hialuronowego (Źródło).Obok zabiegów redukujących zmarszczki i kilogramy gwiazdy Hollywoodu równie często wybierają zabiegi z zakresu stomatologii anti-agingowej (Źródło).Wykorzystanie jego komórek macierzystych w preparatach anti-agingowych spowalnia proces starzenia się skóry (Źródło).Dziś dostępne są preparaty, które oprócz filtrów UV zawierają w swoim składzie substancje o aktywnymdziałaniu anti-agingowym (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz jest neologizmem słowotwórczym zbudowanym od zapożyczenia anti-aging (w funkcji przymiotnika, bez zmiany znaczenia). Co zaskakujące, wariant ortograficzny anti-ageingowy występuje niemal równie często jak anti-agingowy, chociaż przymiotnik anti-aging jest o wiele częstszy niż anti-ageing (w czasie redagowania hasła, 8.10.2020 r.).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 13.05.2016, 13.52, ostatnia aktualizacja hasła: 08.11.2020, 12.24
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Redakcja Obserwatorium Językowego UW
facebook