×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

grantoza

Drukuj
DEFINICJA

Przedstawiciele niektórych środowisk zajmujących się nauką, kulturą czy działalnością społeczną mianem grantozy z dezaprobatą określają dążenie części tych środkowisk do zdobycia jak największej liczby grantów nie tyle w celu wykonywania wartościowej pracy, ile w celu uzyskania dodatkowego źródła pieniędzy i/lub podwyższenia własnej pozycji zawodowej. Skutkiem grantozy jest specjalizacja niektórych instytucji jedynie w zdobywaniu kolejnych grantów, a także uzależnienie działalnośći kulturalnej, naukowej i społecznej od pieniędzy z grantów.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Czy organizacje zawodzą? Grantoza spowodowała erozję sektora. Przywiązanie organizacji do systemu grantów zaczęło odbierać im rolę merytoryczną, jaką pełniły. (Źródło).



Grantoza, uzależnienie organizacji pozarządowych od środków publicznych – takie określenia coraz częściej padają w wielu raportach dotyczących III sektora. Czy finansowanie działalności organizacji pozarządowej w oparciu o środki publiczne jest faktycznie takie złe? (Źródło).

 



Jest tu mowa o chorobie polskiego systemu nauki, mianowicie, o grantozie. Czasem mówi się też o innej chorobie tego systemu, tzw. punktozie. Ja jednak dodałbym jeszcze trzecią: cytozę. (Źródło).



Okazuje się, że jest sporo przypadków tak zwanej grantozy - kiedy dotacje przyznawane są nie z powodu rzeczywistych potrzeb społeczności, a dlatego, że dana firma czy organizacja potrafi profesjonalnie wypełnić wniosek i pozyskać pieniądze na dowolny cel, choć nie jest do tego w pełni przygotowana. (Źródło).



GRANTOZA... co to takiego? Kto na nią cierpi? Jakie są objawy?
Odpowiedzi znajdziecie w najnowszym wpisie na blogu Kultura się liczy!
Znacie jakieś remedium? Czym jest grantoza? To choroba sytemu finansowania publicznego, prowokująca mnożenie się fundacji i stowarzyszeń, które w swoim statucie wpisane mają niemal wszystko – od organizowania festiwali artystycznych, imprez sportowych, po warsztaty zwijania sushi. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 11.02.2018, 21.10, ostatnia aktualizacja hasła: 02.08.2020, 17.13
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook