×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
Zobacz esej
HASŁO

czarny PR

Drukuj
WARIANTY

rzadziej czarny pijar lub czarny piar

WYMOWA

czarny pi-ar

DEFINICJA

«świadomie zaplanowane działania informacyjne na szkodę innego podmiotu – firmy, instytucji, organizacji lub osoby – w celu podważenia jego pozycji na rynku, wiarygodności, wizerunku»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

fraza rzecz. m, lp D. czarnego PR-u, Ms. czarnym PR-ze, blm

KOLOKACJE

Uprawiać, robić czarny PR. Ofiara czarnego PR-u.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Nie powiedziałbym, że czarny PR stał się w Polsce zjawiskiem powszechnym. Raczej powszechniej znanym, co daje nadzieję na ograniczenie tego typu praktyk w działalności gospodarczej i politycznej. I wykluczanie z grona agencji public relations firm – „brudasów”
(www.epr.pl).



Współczesne praktyki określane jako czarny PR nie są nowością naszych czasów – znano je od dawna pod różnymi nazwami: działalność dywersyjna, sabotaż, dezinformacja, działania ukryte, kamuflaż, demarketing, oszustwa marketingowe, czarna reklama, propaganda, wojna psychologiczna (www.proto.pl).



W Stanach Zjednoczonych zamiast terminu „black PR” (czarny PR) używa się częściej pojęcia „black magic” (czarne sztuczki) (www.eduskrypt.pl).



We współczesnym świecie skuteczność polityczna polega generalnie na umiejętnym wciskaniu kitu. Pokazał to – w skali ludobójczej – Josef Goebbels, genialnie manipulując tłumami. Jego doktryna, iż kłamstwo sto razy powtarzane staje się prawdą – jest do dziś elementarzem czarnego pijaru (Źródło).



Mieszko II był pierwszym polskim władcą, który stał się ofiarą czarnego piaru Jana Długosza. To właśnie kronikarzowi zawdzięcza król jakże niesprawiedliwy przydomek – Gnuśny. Oto bowiem, co o nim tenże napisał: „Od początku król polski Mieczysław okazał się człowiekiem leniwego działania i tępego umysłu, grubym w obyczajach, głuchym na rady, lekkomyślnym w czynie, niezdolnym do załatwienia spraw wymagających godności lub powagi, takim, co odrzuciwszy doradców rozsądnych wiekiem i dojrzałych życiem pozwalał się powodować namowom młodzieniaszków i lekkich ludzi… (Polityka).

INFORMACJA NORMATYWNA

Oprócz kanonicznej formy czarny PR (która ma jednocześnie największą frekwencję w tekstach korpusowych), w polszczyźnie funkcjonują jeszcze wyrażenia o pisowni fonetycznej (oddającej wymowę). Postaci te charakteryzują się jednak mniejszą liczbą wystąpień.

DODATKOWE INFORMACJE

<ang. black PR, PR skr. od public relations>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 21.02.2013, 12.34, ostatnia aktualizacja hasła: 15.10.2015, 01.42
AUTOR Maciej Czeszewski
REDAKTOR Jan Burzyński
facebook