×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

z dziubkiem

Drukuj
WARIANTY

z dzióbkiem

DEFINICJA

pot. «o technice robienia selfie: układając do zdjęcia usta w sposób przypominający dziób, czyli zaokrąglone i wysunięte»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

przysł.

KOLOKACJE

Selfie, zdjęcie, słit focia z dziubkiem, z dzióbkiem.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Ironia polega na tym, że coraz częściej kompromitujemy się na własne życzenie. Mowa przede wszystkim o popularnych zdjęciach „z ręki”. Koniecznie z dziubkiem (papilot.pl).Każdy strzela sobie selfie. Z dziubkiem, wydętymi policzkami, uśmiechem. Świat oszalał na tym punkcie (ekspresem-przez-zycie.blogspot.com).Od dzisiaj porzucasz pstrykanie egoistycznych fotek z dziubkiem i zaczynasz robić zdjęcia ze swoimi najbliższymi (mrkpassion.pl).Wstawiłam zdjęcie z dziubkiem na insta. Moja... koleżanka dała komenta „jakie wary ;o”, bo na tym zdjęciu usta mam większe niż w rzeczywistości (dojrzewamy.pl).Robisz autoportrety z dzióbkiem, by szybko wstawić je do Sieci? Nie jesteś sam... Polacy zapadli na „lęk przed byciem offline”. Co miesiąc robimy blisko 2 miliardy zdjęć. Aż 10% z nich jest udostępnianych w 60 sekund od zrobienia (chip.pl).

INFORMACJA NORMATYWNA

Podstawowa forma wyrażenia – „z dziubkiem” – jest niepoprawna, choć zdecydowanie przeważa w użyciu. Współczesne słowniki poprawnościowe (poprawnej polszczyzny, ortograficzne) akceptują jedynie formę „dzióbek”. Poprawny jest więc wariant wyrażenia „z dzióbkiem”, choć jego frekwencja w internecie jest zdecydowanie niższa niż formy „z dziubkiem”.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 26.03.2015, 12.17, ostatnia aktualizacja hasła: 17.12.2015, 16.39
AUTOR Paweł Ciach
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook