×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

depisyzacja

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie, nieprzychylni partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość, mówią o potrzebie depisyzacji państwa, czyli o odsunięciu PiS od władzy lub o przywróceniu praworządności po zakończeniu rządów PiS.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Po rządach PiS polskie społeczeństwo stanie przed zadaniem depisyzacji kraju - twierdzi prof. Wojciech Sadurski, filozof prawa i konstytucjonalista w wywiadzie dla tygodnika "Newsweek" (…) Zdaniem profesora, po rządach PiS trzeba będzie usunąć ze stanowisk tych, którzy je objęli bez kompetencji i z nadania politycznego. Sadurski nie ma wątpliwości, że Beata Szydło i Andrzej Duda staną przed Trybunałem Stanu. Konieczna będzie też reforma prawa, czyli "odkręcenie fatalnych zmian wprowadzonych w ostatnich miesiącach". (Źródło).- W dziedzinie praworządności niezbędna jest, powiem to wprost, depisyzacja - mówi Onetowi Zimoch. - Dla mnie, prawnika z wykształcenia to, co PiS zrobił w dziedzinie szeroko pojmowanego wymiaru sprawiedliwości po prostu nie mieści się w głowie. (Źródło).Depisyzacja, lub nawet depisuaryzacja! Odebrać część praw emerytalnych, tym pisowcom, którzy złamali Konstytucję RP. Odjąć proporcjonalnie od stażu pracy - posłom 4, a prezydentowi 5 lat! (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Budowa wyrazu (prefiks de- oraz sufiks -zacja) wskazuje na jego podobieństwo do wyrazów określających zabieg pozbycia się jakichś grup ludzi z polityki czy życia publicznego, np. dekomunizacji, dezubekizacji bądź też do deratyzacji, czyli zabiegu wypędzenia szczurów z budynku.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 15.08.2020, 19.51, ostatnia aktualizacja hasła: 14.12.2020, 17.32
AUTOR Kaja Kiełpińska
REDAKTOR Kaja Kiełpińska
facebook