×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

piekło kobiet

Drukuj
DEFINICJA

Piekłem kobiet środowiska lewicowe i liberalne nazywają sytuację, w której kobiety nie mogą legalnie poddawać się zabiegom przerywania ciąży.  

PRZYKŁADY UŻYCIA

Temat aborcji w Parlamencie Europejskim. "Nigdy więcej piekła kobiet!" (Źródło).Nie mogę nie zareagować na „piekło kobiet”, na próbę ich [kobiet] ubezwłasnowolnienia, pozbawiania prawa wyboru w kwestii zdrowia i życia. (Źródło).Polki mówią o piekle kobiet. Protestują mimo epidemii koronawirusa. Projekt zaostrzający prawo aborcyjne ma 15 kwietnia trafić na obrady Sejmu. To kolejny raz, gdy będzie on dyskutowany w polskim parlamencie. Polki mimo izolacji wywołanej koronawirusem znalazły sposoby, by protestować przeciw zmianom w ustawie. (Źródło).Dość piekła kobiet! Aż trudno mi uwierzyć, że wciąż musimy przeciwko temu protestować.  To, co dzisiaj mamy, to nie żaden kompromis aborcyjny - to piekło kobiet (Źródło).Polki od dziś żyją w piekle kobiet, bez dostępu do badań prenatalnych, skazane na tortury, cierpienie i ból. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyrażenie to jest hasłem organizacji o nazwie Ogólnopolski Strajk Kobiet, które walczy o prawa kobiet, między innymi o prawo do aborcji. Zostało ono zaczerpnięte z cyklu felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego (opublikowanych w 1929 roku) pt. „Piekło kobiet” właśnie dotyczących sytuacji kobiet w państwie, w  którym panuje zakaz przerywania ciąży. 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 29.11.2020, 16.22, ostatnia aktualizacja hasła: 29.11.2020, 19.39
AUTOR Katarzyna Kłosińska
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook